rozšířené vyhledávání ...

Stránka

DSO Sedmihoří Staré Sedlo 60, 348 02 Bor připravuje vydání publikace z historie oblasti s názvem "Od Přimdy k Sedmihoří".

DSO Sedmihoří Staré Sedlo 60, 348 02 Bor připravuje vydání publikace z historie oblasti s názvem "Od Přimdy k Sedmihoří".

2. 3. 2013 Zobrazit více

Obecní symboly

Slavnostní předání dekretu o udělení znaku a vlajky, jejichž autorem je p. Pavel Ryba z Pernolce, proběhlo v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 26.6.2008.

Obec Staré Sedlo, ležící asi sedm kilometrů jihovýchodně od Boru, je zmíněna v listinném falzu hlásícím se k r. 1115, kde je uvedena jako majetek kladrubského kláštera benediktinů. Klášteru patřila více jak tři století a vlivem jeho hospodářského rozvoje vznikl ve vsi poplužní dvůr. Podle dosud neověřených údajů byla ves dokonce městečkem opevněným hradbami.
V roce 1434 získal ves mocný rod pánů ze Švamberka. Nakrátko vlastnili Staré Sedlo Reitzensteinové, ale sňatkem se opět ves s dvorem vrátila do majetku pánů ze Švamberka a ti ji drželi po několik generací do konce 16. století. Mnozí členové rodu se psali "na Starém Sedle", což nasvědčuje, že ve vsi bylo i panské sídlo, ale vlivem stavebního rozvoje dvora a přilehlých budov se nedá s jistotou určit, zda tomu tak skutečně bylo.
Poté se majitelé střídali, až byla ves nakonec připojena k borskému velkostatku Lówensteinů - Wertheim.
V obci se zachovala jediná středověká stavební památka, kostel Nanebevzetí Panny Marie s přistavěnou švamberskou pohřební kaplí, kde se zachovaly čtyři náhrobní kameny i cínové rakve, bohužel prázdné. Zde pochovaní členové rodu Švamberků ze Starého Sedla se stali někdy v minulosti obětí vykradačů hrobů.
K vyjasnění celé řady záhad v dějinách obce bude třeba podrobný historický výzkum této velice zajímavé lokality.

Popis znaku
Červeno - černě pošikem dělený štít v jehož pravém červeném poli je vpravo jdoucí stříbrná švamberská labuť se zlatým zobákem a nohama.

Popis vlajky
Odvozena od obecního znaku, takže mluvíme o tzv. heraldické vlajce.

Odůvodnění použitých figur v návrhu
Obec se rozhodla ve svém novém znaku vyzdvihnout dvě významné skutečnosti ze své minulosti a to:
•že obec dlouho vlastnil jeden z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů naší historie a mnozí jeho členové se psali "na Starém Sedle" - Švamberkové se znakem stříbrné labutě
•a první zmínka o vsi pochází z dob dávné a "temné" historie, kdy ji vlatnil kladrubský klášter benediktinů - se znakem stříbrné zavinuté lilie.

Slavnostní předání dekretu o udělení znaku a vlajky, jejichž autorem je p. Pavel Ryba  z Pernolce, proběhlo v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 26.6.2008.

1. 3. 2013 Zobrazit méně

Stránka